یلدای سال 99
یلدای 1399

یلدای 1399 با تخفیفات ویژه پاسارگاد پلاست ایرانیان

یلدای 1399  خریدی متفاوت با سال های قبل

مجموعه پاسارگاد پلاست ایرانیان مناسبت های یلدای 99 ، ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار را به هم وطنان عزیز تبریک عرض می نماید.

یلدای 1399

یلدای 1399 : شب یلدا یکی از مهم ترین جشن های ایران باستان می باشد که از گذشته تا به امروز مورد توجه و اهمیت ایرانیان بوده است .

جشن ها و شب نشینی هایی که در این شب توسط مردم در سراسر کشور برگزار می شود یک سنت دیرینه محسوب می گردد ،که تا امروز جایگاه بسیار ویژه ای در نزد ایرانیان دارد.

ما در این بخش قصد داریم تا به بهانه ی یلدای 1399 و تقارن آن با ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار هر آنچه مربوط به این شب ویژه است برای شما بازگو کنیم .

شب یلدا در واقع از زمان غروب آفتاب 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز شروع می‌شود و با طلوع آفتاب در اول دی یعنی اولین روز زمستان به انتها می‌رسد.

که همزمان با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می باشد به همین دلیل از آن تاریخ به بعد طول شب کوتاه تر و طول روز بیشتر می شود.

ریشه واژه یلدا

یلدا واژه‌ای سُریانی با مفهوم زایش و تولد است. سُریانی زبان رایج مسیحیان بوده است. ابوریحان بیرونی، دانشمند برجسته و تقویم‌شناس، از این شب به عنوان میلاد اکبر یاد می‌کند؛ و مفهوم این نام را میلاد خورشید دانسته است.

به طور دقیق مشخص نمی باشد که واژه یلدا چگونه و در چه زمانی به زبان فارسی ورود پیدا کرده است. از شواهد تاریخی اینطور بر‌می‌آید که، مسیحیان اولیه زندگی دشواری را در روم داشته اند به همین دلیل تعدادی از آنان به ایران مهاجرت کرده و به سبب نزدیکی فرهنگ ها، این واژه سُریانی به زبان فارسی راه یافته است.

ریشه واژه چله

شب چله همان شب یلدا محسوب می شود و به دلیل اینکه از فردای آن شب، چله بزرگ زمستان شروع می‌شود آن را شب چله می نامند.

در گذشته مردم ایران، نوعی تقویم کلی نگر هم داشتند که آن تقویم بیشتر در کار‌های کشاورزی و دامپروری کاربرد داشت.

ایرانیان دو زمان از سال را با نام چله می‌شناختند.یکی چله تابستان که از تیر ماه آغاز می‌شد و دیگری چله زمستان که از دی‌ماه.

هر کدام از چله‌ها به دو دوره قسمت می شدند: چله بزرگ و چله کوچک. چهل روز آغازین را چله بزرگ و بیست روزِ بعد را چله کوچک می گفتند.

یلدای 1399

چله بزرگ زمستان، که بعد از شب یلدا شروع می‌شود؛ شروع زمستان است و تا دهم بهمن طول می کشد که شدت سرما در آن بیشتر است.

بعد از آن، چله کوچک آغاز می شود .شدت سرما در چله کوچک کمتر است ؛ آسیب کمتری هم می‌رساند و تا اول اسفند ادامه دارد.

چهار روز انتهایی چله بزرگ، و چهار روز ابتدایی چله کوچک را، چهار چهار می نامند؛که نهایت شدت سرما در این موقع است.

تاریخچه شب یلدا

برپایی مراسم شب یلدا بین ایرانیان قدمتی بالغ بر هفت هزار سال دارد؛ در حقیقت، گذشتگان ما دریافته بودند که اولین شب فصل زمستان، بلندترین شب سال می باشد.

و با وجود اینکه در هیچ مقطعی از تاریخ کشورمان، حکومت‌ها الزامی برای برگزاری این شب نمی‌دیدند؛ مردم ایران از گذشته های دور مراسم شب یلدا را برگزارمی کردند.

یلدای 1399 با پاسارگاد پلاست

مردمان دوران کهن به کشاورزی و دامپروری مشغول بودند و زندگی شان را بر مبنای طبیعت تنظیم می‌کردند؛ به گونه ای که کوتاهی یا بلندی روز وشب و تغییر فصل تاثیر زیادی بر زندگی آنان داشت.

به همین دلیل، اهمیت ویژه‌ای برای نور، گرما و بلندی روزها قائل بودند و آن را خوب وپسندیده می‌دانستند؛ اما سرما، زمستان و شب‌های بلند آن خیلی خوشایند آنان نبود.

پاسارگاد پلاست ایرانیان

بر اساس سنتی قدیمی ، در چنین روزی همه از پادشاه تا مردم عادی، جایگاهی یکسان داشتند و هیچ‌کس حق دستوردادن به دیگری را نداشت.

شاهان ایرانی با شروع روز اول دی ماه لباسی سفید به تن می کردند،راهی صحرا شده و بر فرشی سفید می‌نشستند.

نگهبانان کاخ و خدمتکاران در آن روز آزاد بودند و مانند دیگران زندگی می‌کردند. همچنین، در این روز جنگیدن و حتی ریختن خون گوسفند و مرغ ممنوع بود.

سپاهیان دشمن ایران هم که به این موضوع آگاه بودند، به طور موقت دست از جنگ برمی‌داشتند که در بعضی مواقع به صلح منجر می شد.

آداب و رسوم شب یلدا

جشن یلدا مانند دیگر جشن‌های ایرانیان، به‌صورت دورهمی و با اقوام و خانواده برگزار می گردد؛ به این صورت که اعضای خانواده در این شب گرد هم جمع شده و افراد پیرتر خانواده برای بقیه قصه و یا مثل نقل می کنند.

در این شب، سفره‌ای با تنقلات ویژه‌ پهن می شود.

در بعضی نقاط ایران این تنقلات را «شب‌چَره» می نامند و معمولا شامل هفت مدل میوه و آجیل هفت مغز می باشد.

با این وجود،گاهی اوقات این تنقلات انواع شیرینی سنتی و غیرسنتی را نیز شامل شده واز هفت نوع بیشتر است.

در ادامه مطالب بیشتری از آداب و رسوم شب یلدا را برای شما شرح می دهیم تا یلدای 1399 را به یاد ماندنی برگزار کنید.

برپا کردن آتش

برپا کردن آتش در گذشته نماد روشنی و خورشید بود و بعضی از مردم هم آن را برای از بین بردن نیروی اهریمن و تاریکی روشن می کردند تا از آن برای فراری دادن تاریکی ها و نحسی اهریمن استفاده کنند و در نهایت محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد کنند.

گرفتن فال حافظ

حافظ خوانی در شب یلدا جایگاه خاصی دارد. در این شب مهمانان به دیوان حافظ تفالی می‌زند.در یلدای 1399 شما هم حتما در کنار اعضای خانواده خود تفالی به حافظ بزنید و از اشعار بی نظیر وی لذت ببرید.

گرفتن فال حافظ به این صورت انجام می شود که ابتدا فاتحه‌ای نثار روح حافظ می‌کنند،سپس مخاطب فال نیت کرده و بزرگ مجلس از او می خواهد این جمله یا شبیه به این را تکرار کند: ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی…بعد لای دیوان را باز می‌کند.

غزل بالای سمت راست را می خواند. اگر وسط غزل بود، فال را از آغاز غزل که پشت صفحه است، می خواند.سپس، فال را تفسیر می‌کند.

اگر مفهوم شعر مثبت باشد فال را خوب و در غیر این صورت آن را بد می‌دانند. البته اکثر غزلیات حافظ محتوایی عاشقانه و روحیه بخش دارد و فال‌ها معمولا روحیه بخشند.

شاهنامه خوانی

رسم شاهنامه خوانی از گذشته درایران رایج بوده است و جز بخش های جذاب و مهم یلدا است که متاسفانه امروزه رو به فراموشی است.

شاهنامه خوانی اگر با روش نقالی انجام شود جذاب تر نیز می شود.اگر چنین فردی در خانواده شما وجود دارد، حتما در یلدای 1399 از وی استفاده کنید.

قصه‌خوانی

در شب یلدا خانواده ها گرد هم جمع شده وبزرگ‌ترهای فامیل برای مهمانان ،قصه و داستان‌های پندآموز و سرگرم کننده تعریف می کنند.

و در هر شهر یا استان با توجه به فرهنگ خودشان قصه نقل می کنند. برای مثال خراسانی ها بیشتر داستان های شاهنامه را تعریف می کنند و مردم آذربایجان قصه حسین کرد شبستری را می خوانند.

در یلدای 1399 حتما از وجود بزرگ تر ها و قصه های آموزنده آنها به نحو احسن بهره بگیرید.

تزئین سفره شب یلدا

یکی از رسوم شب چله تزئین سفره با انواع خوردنی ها وتنقلات است . که این سفره شامل میوه های خاصی مانند هندوانه ، انار،کدو حلوایی،لبو و آجیل مخصوص می باشد.

در قدیم ،سفره ای با نام میزَد می چیدند که در آن میوه های تر و خشک می گذاشتند که اصطلاحا به آن لُرک گفته می شد.

از دیگر اجزای میزَد می توان به بخوردان،آتشدان،بَرسَم و عطردان اشاره کرد.

در ادامه با جزئیات بیشتری به تفسیر سفره شب یلدا می پردازیم، تا سفره ی یلدا 1399 را با زیبایی تمام تزئین کنید.

خوردن میوه ها مخصوص شب یلدا

در سفره شب یلدا انواع میوه ها وجود دارند،که میوه های سرخ رنگ نقش اصلی را در تزئین سفره شب یلدا دارند؛زیرا رنگ سرخ آنها نماد خورشید است.

انار

انار اصلی ترین میوه ی شب یلدا است . گذشتگان انار را میوه ی برکت و باروری می دانستند .عده ای این عقیده را به خاطر دانه های زیاد انار دانسته و عده ای دیگر به خاطر رنگ سرخ آن که سمبل خورشید، نیکی و شادی است .

پس در یلدای 1399 از این میوه بهشتی در سفره تان استفاده کنید تا از فواید آن بهره ببرید.

هندوانه

هندوانه هم از میوه های های مخصوص شب یلدا است .

هندوانه محصول فصل تابستان است و در گذشته اعتقاد بر این بوده است که خوردن هندوانه در شب چله ، موجب در امان ماندن از بیماری و سرما در طول چله بزرگ و کوچک می شده است.

همچنین رنگ قرمز آن سمبل خورشید و تداعی گر گرمای تابستان بوده است.

میوه های فصل پاییز

از میوه های دیگری که در سفره یلدا چیده می شوندمی توان به میوه های پاییزی مثل انواع مرکبات،پرتقال،خرمالو،کدوحلوایی،ازگیل و سیب اشاره کرد.

تنقلات و آجیل شب یلدا

تنقلاتی مثل توت خشک،انجیر،نخود،کشمش،شاهدانه و در کنار آن مغزهایی مانند پسته،بادام،گردو و فندق جزوخوراکی های مخصوص شب یلدا هستند.

همچنین به تازگی از پشمک و باسلوق هم به عنوان تنقلات شب یلدا استفاده می کنند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید از موارد عنوان شده برای برگزاری هر چه جذاب تر یلدای 1399 استفاده بفرمایید.

#شب_یلدا #شب_یلدا_مبارک #یلداتون #یلدا_مبارک #یلدایی #یلدای #یلدامبارک #یلداتون_مبارک #یلدای_شهر #یلدای_شگفت_انگیز #آجیل_خوری #آجیلخوری #آجیل_شب_یلدا #آجیل_یلدا #شب_چله #هندوانه_شب_يلدا #انار_شب_یلدا #مهمانی #مهمانیها #دیدوبازدید #سفره_شب_یلدا #فال_حافظ #یلدای99 #یلدای1399
#شب_یلدا #شب_یلدا_مبارک #یلداتون #یلدا_مبارک #یلدایی #یلدای #یلدامبارک #یلداتون_مبارک #یلدای_شهر #یلدای_شگفت_انگیز #آجیل_خوری #آجیلخوری #آجیل_شب_یلدا #آجیل_یلدا #شب_چله #هندوانه_شب_يلدا #انار_شب_یلدا #مهمانی #مهمانیها #دیدوبازدید #سفره_شب_یلدا #فال_حافظ #یلدای99 #یلدای1399
یلدا, شب یلدا, تاریخچه شب یلدا, ریشه شب یلدا, معنی یلدا, تاریخ شب بلدا, آیین شب یلدا, اعمال شب یلدا, پیشینه شب یلدا, شعر در مورد شب یلدا, خوراکی های شب یلدا, یلدایی, فلسفه هندوانه شب یلدا, آداب شب یلدا, آداب و رسوم شب یلدا, علت نامگذاری شب یلدا, آتش روشن کردن شب یلدا,
شاهنامه خوانی, قصه خوانی, میوه های شب یلدا, فلسفه انار شب یلدا, آجیل شب یلدا, تنقلات شب یلدا, شب یلدا در ایران, شب یلدا در اصفهان, شب یلدا در آذربایجان, شب یلدا در مازندران, شب یلدا در فارس, شب یلدا در همدان, شب یلدا در اردبیل, شب یلدا در کهگیلویه و بویر احمد, شب یلدا در کرمانشاه, شب یلدا در کردستان, شب یلدا در گلستان,
شب یلدا در خراسان جنوبی, شب یلدا در قزوین, شب یلدا در استان مرکزی, لیست هدایای یلدایی تازه عروس, شب یلدا در آفریقا, شب یلدا در بین سرخپوستان, شب یلدا در آمریکای جنوبی, شب یلدا در اسکاتلند, شب یلدا در شرق آسیا, شب یلدا در پاکستان, شب یلدا در تاجیکستان,
شب یلدا در افغانستان, شب یلدا در دیگر کشور های جهان, انقلاب زمستانی, شب یلدایی عروس, فال حافظ در شب یلدا, حافظ خوانی در شب شب یلدا, قصه گویی در شب یلدا, مثل گویی در شب یلدا, بلند ترین روز سال, شب چله, ریشه شب چله

نظر بدهید